Serin havalara yakışacak parfümler

Yaz mevsimini geride bıraktık ve sonbahara adım attık. Mevsim değişmişken serin havalara yakışacak parfümleri de sizlerle paylaşmak istedik.

 

ea52a745adf3517977f0568268339c42Olfactive Studio- Panorama 

Celine Verleure’in kurduğu Olfactive Studio çizgisi olan, koku kalitesi anlamında ortaya iyi işler çıkaran bir firma. Ürünlerinde olmazsa olmazları rengârenk parfüm sıvıları ve fotoğraf sanatını parfümle buluşturmaları… Bu durum “Panorama” isimli yeni ürünlerinde de değişmemiş. Parfüm, kapalı bir alanın içinden çevreyi yemyeşil şekilde tasvir eden bir fotoğrafla anlatılmış. Parfümün açılışında bergamut, limon, çam ve reçine sizi karşılıyor. Bu etkileyici, ferah ama çok da yumuşak olmayan başlangıcın ardından parfüm dünyasında çok da sık kullanılmayan wasabi’yi hissediyorsunuz. Panorama, dört mevsimde kullanılabilir bir koku.

400_mfk_aquavitaeforte-2-af403Maison Francis Kurkdjian-Aqua Vitae Forte

Francis Kurkdjian 20’li yaşlarda ünlü markalar için çok başarılı parfümler yaptı. Sonra da markasını kurdu. Kurkdjian, hakikaten bir parfüm dehası. Son ürünüyse “Aqua Vitae Forte.” Parfüm, Sicilya mandalinası, bergamut, ylang ylang ve portakal çiçeğiyle sizi karşılıyor. Aqua Vitae Forte, insanın içini açan çiçeksi ve odunsu bir yaz kokusu ama sonbahara da yakışır. Hatta her sıktığınızda sizi yaz anılarınıza götürebilir.

 

 

 

3727422395_9c665c70ecSerge Lutens- Chergui

Uzun yıllar çok sayıda büyük marka için çalışan Fransız parfümör Serge Lutens’in 2000 yılında kurduğu ve kendi adını taşıyan parfümevi, iyi parfümlere sahip. Bugüne kadar piyasaya çok sayıda ürün sundular ama “Chergui” isimli parfümleri gerçekten çok özel. Yeni bir koku değil ama bazı parfümler eskimez ve her sıktığınızda ayağınızı yerden keser ya, 2001 yılında piyasaya sunulan bu parfüm de öyle. Tam bir sonbahar, kış parfümü olan Chergui; içinde barındırdığı tütün, bal, amber ve tütsü notalarıyla açılan, her sıktığınızda ona dair yeni bir şey keşfettiğiniz derin, özel, oryantal ve özel bir parfüm… Kabul etmek gerekir ki, bu parfüm sıcak havalar için çok ağır sayılabilecek bir koku. Ne mutlu ki sonbahara, Chergui’nin mevsimine geldik.

 

covers-Y0685240
Christian Dior- Sauvage

Christian Dior, “Sauvage” isimli yeni parfümünü çıkardı. Ama “Sauvage” denilince aklınıza markanın 1966 yılında piyasaya sürdüğü “Eau Sauvage” gelmesin. Çünkü ikisi birbirinden farklı parfümler. Keşke marka kült olmuş Sauvage ismi yerine bu parfüme başka bir isim verseydi de kafa karışıklığına yol açmasaydı. Neyse, herhalde vardır bir bildikleri. Bu ay çıkan ve reklamlarında Johnny Depp’in boy gösterdiği “Sauvage” freş, baharatlı ve sıktığınızda çizgisi değişmeyen bir koku. Sonbaharda gökyüzünü ya da denizi seyrettiğinizde içinizi bir serinlik kaplar ya, bu parfüm de o hissi veriyor. Kötü bir parfüm değil ama benzerleri yıllar önce yapıldı. Söz konusu Dior ise insan daha özgün işler bekliyor.