DÜNYAYA PARALEL KRİZ NOTLARI

IMG_1170

Okurken tavsiye edilen kalp ritmi dakikada: 240.

Seri ve serin okuyunuz.

Kimseye anlatmayınız.

“Ufuk çizgisi ayaktayken de yatarken de paralel bana sevgili günlük. Eski tatlı rüyalar ara sokaktan kaçıyor. Çimler cebimden düştü, eğildim teğet geçti.

Hipnopompik

Az önce işe dişlerimi ısırmakla başladım. Köşedeki ağaca takıldı aklım. Plaza gündüzü, çözüm iklimi. Uykum geldi mi benim? Uykunun bana ihtiyacı mı var? Ellerimde bembeyaz, yemyeşil, kıpkırmızı, simsiyah şeyler ve senin saçların ne kadar da güzel. Gülüşün arkamda kaldı. Korneamı yaktırdım, camlara çıkmıyorsun. Seni düzmem imkansız, rüyaların olmasa. İçindeymişik, beyazmışık, hapşırık.

Hipnogojik

Yeraltı’nın derneğini kurmuşlar gülüm. Arabesk diye bir şey yok, Arap şeyi o. Benim babam CEO, hepinizi döver. Saygı duyuyorum gülüm ben sana. Hem benim gayrimüslüm arkadaşlarım bile var. Senin baban bir Müslüm’dü yavrum. Alnım aşındı ama vicdanım hiç kaşınmadı biliyor musun? Çalının arkasında biri mi var lan? Hep korkak, yalnız ve karanlık mı bu avlar? Dalgalı İstanbul denizinin kilosu kaça kardeş?

Hipnopompik

Dişlerini fırçaladığınıza yeterince inanırsanız ağzınız kokmaz sevgili spaseverler. Ekran diyor ki; sünger terlikte buruşuk elit ayağı son derece makul. Dün akşam bombalar aradı, evde yoktunuz sayın muktedir. Ben de her zamanki yer ve saate randevu verdim. Ölüler ağlamaz, biz niye onlara ağlayalım? Üzgünüm, neo-korteksim yeterince çalışmıyor sevgili günlük. Olm, bu dizideki kız bizim sınıftaydı ya lan?

Hipnogojik

Her oğul en az bir kez annesiyle seviştiğini hayal eder sevgili muktedir. Bilimseli bildin mi, bilimseli? Hep aynı kıyafetleri giymekten bıktım anne. Kızlı kask kızıla boyanınca kızıllar kızgın kaldı.  Sen kutsalsın biliyorum. Hayat da öyle mi? ‘Birini sevmek o anda onu sevmeyi istemektir’ dedim. Kocamanım ben. Kedim bile Burzum dinliyor lan! Evcil hayvansal gıda gibiyim. Tek kapağım kapalı, öbürü açık. Alfa dalgası yaymadan beyin kanaması geçer mi? Ufak ev aletleriyle tatmin olmayı bırak anne. Kusacak bir kucak bul kendine. Yanına biraz da insan kanlı Marmara ekleyiver kardeş, üstü kalmasın!

Hipnopompik

Sistemin dişlilerini çözen macun geldi mi? Paranormal zihin boşalması yaşıyorum Nalan. Tir tir titriyorum. Artık sana gerek kalmadı. Astral seyahatine tek başına çıkabilirsin. Fantastik yeraltıcılar manifesto yayınlamış lan. ‘Çünkü tüm gençler ölmekten korkmak zorundaydı. Boşluğa atılacak her adım düşmek zorundaydı. Yapış yapış, esnek ve alabildiğine tüysüz asfalt içmek zorundaydı. Kanlı ve alkollü olmak zorundaydı asfalt.’ Bu gırtlak hareketleri 70’lerde mi icat edilmişti Henry? Aaaaa, senin baban da mı CEO?

Hipnogojik

Kendime hep yalan söylerim. Böylesi daha doğru. Sadece bir isim var aklımda. Durmam, onu tekrar ederim. Böylesi daha yalnız. Duygusal değilim lan. Uyuyamıyorum. Hayır be. Helyum değil o. Cepte akbil, elde şampanya! Hangi hayali kovalıyorum? Soygaz mı yoksa? Ben baya üzgünüm lan. Yeterince karizmatik olmadı. Uyanamıyorum. Meydanlı, parklı maarif takvimi gibiyim. Kız ise Oleoresin, erkekse Capsicum.

Hipnopompik

Ne dediniz doktor bey? Diş ipi kanseri mi? Neden nefes alamıyorum o zaman ben? Bibere ekmek banan, gazdan sakınır mı? O zaman sürekli düşüp durmam da bundan. Anneler ve bebekler patlayınca neden daha çok üzülüyorsunuz sevgili izlekler? Rüyasında beni gören bir adamı gördüm rüyamda. Sokağında kocaman bomba deliği, derisini deldirmeye gidiyordu. Deliliğini deldirmeye. Haa, bir de ay yürüyüşü kursuna yazıldım. Yok, bizim sokağa yeni döktüler asfaltı. Delik melik yok. Duvara yazı yazdım, üzerine çıkmayı unuttum. Olm, ‘Çılgın Türkler ve biraz da Müslümanlık’ aplikasyonu indirdim. Kendime geldim lan. Gözümün kapağını açıp diğerini kapadım, rahatladım. Bir de bizim oğlanı yazdıracak adamakıllı bir okul bulsak. Oğlum kimi hayal ediyorsun sen?

Hipnogojik

Bizim ajanstan fikirli bir şey çaldım: ‘Bulut son bir can havliyle koyunlara tecavüz eden Noel Baba taklidi yapıyordu. Hava griydi. Yüksek gerilim telleri katlanarak düşüyordu. Bende kanlı terlik var, sabahları omuzlara çöken yalnızlık teri var. Sigara pişmanlığı var oluk oluk.’ Olmuş mu? Dernekspor 1 Meclisspor 0. Beni burada arama anne, çalıların altındayım. Kötüyüm ben anne. Korneama billboard yaktırdım. Deniz mavi, gözlüğü de mavi olur mu? Nereye baksam ürün. Eğ başını kolluksuz kardeş, 3G’li vibratörün geçiyor.

Hipnopompik

Cenk Kaptan’a selam söyledim. Kumandayı ver, kanal tedavisi olacağım. Kafamı duvarlara vuruyorum. Kan değil, ses geliyor. Marmara her akşam buna seyirci kalıyor. Beğenin diye yazıyorum lan. Bir de ‘gel dikiz ki’ demeyi çok seviyorum, ondan. Bir gün bir şey olacağım ben. Kesin bir şey olacağım. Gölgelerin gücü adına, şişip şişip patlayacağım. Bombalı ya da bombasız. Kesin patlayacağım. Etlerim etrafa saçılacak. Etlerim etrafa satılacak. Görmeden koşar gibi yığılıp, yeşil ışığın sonraki anına akacağım. Korku taş kaldırımdır dediler. Kaç eli var bu korkunun?

Hipnogojik

Şimdi ben başka bir ülkeden seslensem. Uzaktan bağırsam, beni ikiye ayırdılar desem. Evet, beni ikiye ayırdılar. Yok, daha iki değil, çeyrek var. İki tane yarı-ben mi? Yok, yarı ben değilim, yarımım ben. Bir yanım parlak gözlü, salyalı gülümseme. Üzerine damlıyor muktedir. Bir yanım korkak, titrek, uykuda. Bir yanım düşse ölüverir, o kadar yüksek. Bir yanım derin nefesi özlemiş. Kirli ve üst üste. Yardılar beni. İkiye. Tüm kanlarımı topladılar. Topladıkça puan aldılar, level atladılar.

Kafamı duvarlara vurdum, kafamda hep ses. Hep bu kafamda bir ses, hem de duvarlı, vurmalı. Kaptan diyor ki cansız kayıttan: ‘Kapıları satmışlar güzelim.’ Ses diyor ki kanlı ve tırnaklı: ‘Kırdılar kapıları kaptan, kırdılar.’

Kapılar açık, kapalı kapılar. Uyuyorum lan ben. Uykum var.”

Sevgili İlhamiler

Bir adet mançuryalı

Bir adet Orta Anadolu kızılderilisi

Yarım düzine biber

Portakal rendesi

Bir tutam ölü

Bir sıkım yaralı

Bol medya

yazı ve fotoğraf: Yiğit Ünsay

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir