Buram buram yaz mevsimi kokun

Sonbaharın ilk günlerini yaşadığımız bugünlerde yaz sıcakları adeta sonbaharla didişiyor. Gündüzleri sıcak, akşamları hafif rüzgârlı bugünlere yakışacak kadın, erkek ve uniseks kokuları sizler için seçtik.

Kışın baharatlı, odunsu genellikle daha ağır parfümler kullanmayı tercih ediyoruz. Bu tür parfümler sıcak havalarda kullanıldığında, hele hele yanlışlıkla biraz fazla sıkılmışsa hem kullananı hem de çevreyi rahatsız edebiliyor. Takvimler her ne kadar sonbaharı gösterse de havalar hâlâ çok sıcak. Sizlere bu havalara uygun bazı parfüm tavsiyelerimiz olacak. Bu parfümler arasında klasikleşmiş parfümler de var, yeni çıkan parfümler de… Parfüm satın almayı düşünüyorsanız seçtiğimiz parfümler size yol gösterebilir.

hermes_voyage2Hermes-Voyage

Jean-Claude Ellena’ın Terre D’ Hermes’i pek çok insanı kendisine âşık etmişti. Voyage da yine ünlü parfümör Jean-Claude Ellena’nın imzasını taşıyor. Voyage, limon, kakule, çay, çiçek notaları ve baharatların ön planda olduğu bu mevsime uygun bir koku. İlk sıktığınızda hafif acı limon kokusu ve kakule dikkatinizi çekiyor. Sonrasında da alabildiğine yeşil bir alanı hayal edin. Kendinizi o yeşilliğin içinde gibi hissediyorsunuz. Hermes Voyage bu havalara uygun bir koku, içinizi açacak cinsten bir erkek parfümü.

 

kenzo-power

 

Kenzo-Power

‘Kenzo Power’ için, “Markanın güzel ama diğer kokularına nazaran biraz gölgede kalmış parfümü” diyebiliriz. Tatlı ve çiçek notalarının üzerine inşa edilmiş bir koku. Parfüm dünyasında çiçekli kokular genellikle kadınlar için yapılsa da Kenzo, Power’la ters köşe yapıyor. Ve topu da 90’a gönderiyor. Temiz, basit, ferah ve buram buram çiçek kokan bu mevsime çok yakışan bir erkek kokusu, kış mevsiminde de kullanabilirsiniz. Soğuk havalarda kokladığınızda size fazlasıyla yaz mevsimini hissettirecektir.

 

love-chloeChloe-Love

Pudralı, çiçekli, sabunsu bir koku olan Love, kadınların severek kullandığı ve oldukça ilgi gören bir parfüm. Kullanıp beğenenlerin imza parfümü haline getirdikleri Love’ın temiz ve masum bir havası olduğunu söylemeliyiz. İçeriğindeki pudra sebebiyle nostaljik, çiçekler nedeniyle tertemiz hissettiriyor. Kalıcılığı yüksek, yapaylıktan uzak her mevsim kullanılabilecek bir kadın parfümü. Seveni çok ama sevmeyenlerin de uzak durduğu bir parfüm. Denemeden almayın.

 

bentley-infinite-rush

 

 

Bentley-Infinite Rush

‘Infinite’ serisinin en yeni üyesi olan ‘Infinite Rush’ serinin diğer kokuları gibi güzel bir erkek parfümü. Ferah ve tam da bu havalara uygun bir parfüm. ‘Infinite Rush’  baharat, turunçgil ve vetiverin başarılı, uyumlu bir kombinasyonunu sunuyor. Yeni bir parfüm arıyorsanız bu sene parfüm severlerin ilgisine sunulan bu koku sizi mutlu edebilir. Ne de olsa henüz herkes tarafından keşfedilmedi.

 

 

ramon-monegal_kissmyname_2Ramón Monegal-Kiss My Name

Ramón Monegal Türkiye pazarına yeni girmiş bir niş parfüm markası ama geçmişi oldukça eski. ‘Kiss My Name’ adlı parfümleri de kokladığınızda sizi geçmişe götürecek bir koku. Nostaljik ama kesinlikle modası geçmiş bir parfüm değil. Beyaz çiçekler, meyveler ve sümbülteber kullanımıyla kokladığınızda kendinizi mutlu hissettirecek bir parfüm. Her ne kadar uniseks olarak tanımlanmış olsa da kadınlara daha çok yakışacak bir koku olduğunu belirtelim.

 

guerlain_idylleGuerlain-Idylle

Parfüm dünyasının özel markalarından Guerlain’in kadın parfümü ‘Idylle’, markanın şanına yakışan kalitede bir kadın parfümü. Doğal, temiz ve oldukça güçlü “Ben buradayım” diyen bir parfüm. Buram buram kokan bir çiçek kokusu… Beyaz çiçeklerin etrafa yaydığı mis gibi kokuyu ‘Idylle’ de bulabilirsiniz. Çiçek kokularından hoşlananları oldukça mutlu edebilecek bir parfüm.

 

mfk-petitmatinbottleMaison Francis Kurkdjian-Petit Matin

Francis Kurkdjian başarılı ve çok üretken bir parfümör. Onun markasının yeni ürünlerini sık sık raflarda görüyoruz. Ama daha da önemlisi kısa sürede çok sayıda ürün çıkarmasına rağmen hep kaliteli kokularla insanların karşısına çıkıyor. ‘Petit Matin’ de son derece klas bir parfüm. Beyaz çiçekler ve limonun başı çektiği uniseks bir koku. Berrak, saf ve temiz bir parfüm. Parfümü kokladığınızda uçsuz buçaksız huzur dolu bir çiçek bahçesindeymiş gibi kendinizi hissedebilirsiniz.

 

giorgio-armani-air-di-gioiaGiorgio Armani-Air Di Gioia

Giorgio Armani’nin Acqua Di Giola serisi oldukça ilgi gördü. Haliyle de marka bu seriyi yeni parfümlerle daha da genişletti ve yeni parfümler çıkardı. Koleksiyonun son ürünü ‘Air di Gioia’ muhtemelen kadınlar tarafından oldukça ilgi görecek bir parfüm. Güneşli ya da serin günlere uygun bir koku. Air di Gioia’yı kokladığınızda ferah ve tazeliği hissediyorsunuz. Portakal ve çiçek notalarıyla zarif bir kokudan bahsediyoruz.

Ali Mert Alan