BeatMucit Ceyhuni: Kulaklara hitap etmek istemiyorum


photoshoot beatmucit dogal 1

BeatMucit Ceyhuni’yle henüz tanışmadıysanız ve onu dinlemediyseniz bilin ki çok şey kaçırdınız. Onun orjinal müziği hakkında bir şeyler okumak istiyorsanız. Sizi aşağıdaki satırlara doğru alalım.

Uzun yıllardır müzik yaptığını biliyorum. Çok güzel şarkılar yaptığında ortada. Ama bunların haricinde sana dair çok fazla bilgi yok. Kimdir Ceyhun anlatır mısın?

Evet fazla bilgi yok. Bu bir tercihti. Önemli olan Ceyhun değildi, üretmekti, sonuç ve şarkılardı. “Ceyhun 1983 Amsterdam doğumlu işçi bir ailenin çocuğu. Müziğe 3 yaşında başladı” falan diye girmenin alemi yok:) Ceyhun’u bir birey olarak anlatacak olursam duygusal, duyarlı, yardımsever, yetenekli, hayal kurabilen, soru sorabilen ve düşünebilen bir çocuktu. Hala da öyle:) Şimdi 1 tane eşi, 2 tane de yavrusu var. Onlara bayılıyor.

Yaptığın müziği tarz olarak tanımlamak zor. Taverna, etnik, rap pek çok tarzın birleşiminden ortaya çıkıyor Beatmucit Ceyhuni’nin şarkıları. Sen yaptığın müziğe ne ad veriyorsun?

Şimdi “şudur” desem sallamış olurum. Ben “MucitMode” diyorum. Daha özgür hissettiğim için kalıp olarak düşünemiyorum. Beni bir yere sokmalarina gerek yok. Bizim evde arabesk, taverna, halk müziği ve ozanlar dinlenirdi. Ama dışarda jazz, soul ve rap duyardım. Harmanlamayı seviyorum. Bir yolculuğa çıkıyorum. İnsanlarında dinlerken ayni yolculuğa çıktığnı duyduğumda bi şeyleri paylaştığımızı hissediyorum. O yüzden benimle o yolculuğa çıkan her dinleyicim/ takipçim özeldir. Şaka değil bak!

Beatmucit Ceyhun Prr Prrr CoverYazdığın şarkı sözleri insanların sadece kulaklarına değil daha çok duygularına hitap ediyor. Sen şarkı sözlerini nasıl bir ruh haliyle kaleme alıyorsun?

Buna sevindim. MucitMode o. O anda kendimi aşk sarhoşu hissediyorum. Dikiş dokuşla ilgili bisey degil bu. Cinsel organ değil mevzu…Yaptigim müzikleri dinlerken o anda ne hissediyosam çıkıyor ağzımdan. Bende yaziyorum. Kulaklara hitap etmek istemiyorum. Kimseye bisey öğretmek de istemiyorum.  Ama hissettirmek istiyorum. Bahsettiğim yolculuk bu işte. İnsanların duygularına hitap edebiliyorsam, gerçekten paylaşıyoruz demektir. Öyle kedili video paylaşmaya benzemez.

Bildiğim kadarıyla Hollanda’da yaşıyorsun. Oradan bakınca buradaki rap piyasası nasıl görünüyor?

Evet, Amsterdam’da yaşıyorum. Piyasa çorba gibi görünüyor. Türkiye’de şartlar çok başka tabii. Orada adam olamama korkusu hakim. Büyük bir baskı var. Aradan sıyrılma arzusu, anne babaya araba ve ev alma arzusu çok yaygın. Bir hevesle başlayanları saymiyorum ama genç rapçilerin yaptıkları müzik bana hitap etmiyor diye onları yıldırmaya gerek yok. Desteklemek lazım. Ama şu an çorba.

Bunu müzik sektörünün geneli için söylüyorum. Bir aşure olması da daha uzun yıllar alacak. İnternet etkeni dışında insanlar karmaşık kişilik bozukluğu yaşıyor. Kimse ne yaptığını bilmiyor. Ne istediğini de bilmiyor. Herkes piyasaya hitap ettiği zaman piyasa çorba oluyor. Değermi la:)

Sende bir albüm üzerinde çalışıyorsun. Bu albüm ne zaman çıkacak? Bu albümü internet üzerinden mi yayınlayacaksın yoksa cd olarak da dinleyicilere sunacak mısın?

Üzerinde uzun bir süredir çalıştığım “Taverna Etnik Hip-Hop Teknik” adında bir albümüm var sırada. Mart ayında çıkartmayı düşünüyoruz. Sadece bunu söyleyebilirim. Şöyle yaptım böyle ettim demenin alemi yok. Dinleyelim görelim. CD olarak bastırmanın bi manası var mı bilmiyorum ama yasalyollardan çıkacak.

Facebook sayfanda şöyle yazmıştın “Arkadaşlar. Beatmucit 12 senedir şarkılar yaptığı halde fazla bi kitleye duyuramadı parçalarını. Satamadı pazarlayamadı kendisini” Sana şunu sormak istiyorum. Bu durum aslında olması gereken değil mi? Yani reklamsız, underground yavaş yavaş seni dinleyen kitlenin büyümesi.

Olması gereken bu mu, bilmiyorum. Bu bir tercihtirç Pişmanlik değil. O yazının devamında 20 Euro’ ya bir kurs gördüğümüde yazdım. Hayatımın değiştiğini falan:) Sarkastik bir ruh haliyle yazdım. Genelde oyle:) Anlaşılamamak gibi bir kaygım da yok. Kurs 20 Euro değildi mesela. Hatta kurs falan yoktu. Underground overground ayrımı da yapmadım hiç. Yerin üstü de bizim altı da. Önemli olan his,üretmek ve yaptığın işe inanmak. Bu ne olursa olsun. Ha bir de samimi olalım, bu çok önemli.

Derginizde bana yer ayırdığınız için teşekkür ediyorum. Güzel insanlardan oluşan güzel bir ekibiniz var gibi. Başarılarınızın devamını dilerim. Size en gangstasından resim yollayabilirim:)   Ama ben derim ki doğal, photoshopsuz bir iki resim olsun. Ben isterim ki hepimiz photoshopsuz olalım:)

 Ali Mert Alan

6 Comments

on “BeatMucit Ceyhuni: Kulaklara hitap etmek istemiyorum
6 Comments on “BeatMucit Ceyhuni: Kulaklara hitap etmek istemiyorum
 1. Ceyhunu dinlemek için önce geniş bi lugatiniz olması lazim. Siz Türkiye de yasarken Ceyhun Amsterdam dan size Türkçeyi öğretir . Bu kelime nerden aklına geldi dersin ‘ çıktı iste ‘ der. Sonra his lazim . Gerçi ruhsuz olana bile birşeyler hissettirir. En hızlı parçada cinayeti belkide olumu düşündürürken aha melankoli derken başlatır güldürmeye. Çünkü dediği gibi sentezlemeye harmanlamaya bayılır ve bunu da harika yapar.Onun elinden çıkacak 15 sn.lik beati 4 yildir sağlamaktır Ceyhunu dinlemek. Onu dinlediğim için şanslı uzak olduğum için şansız sayıyorum kendimi. Hep varol.

 2. Ceyhunu dinlemek için önce geniş bi lugatiniz olması lazim. Siz Türkiye de yasarken Ceyhun Amsterdam dan size Türkçeyi öğretir . Bu kelime nerden aklına geldi dersin ‘ çıktı iste ‘ der. Sonra his lazim . Gerçi ruhsuz olana bile birşeyler hissettirir. En hızlı parçada cinayeti belkide olumu düşündürürken aha melankoli derken başlatır güldürmeye. Çünkü dediği gibi sentezlemeye harmanlamaya bayılır ve bunu da harika yapar.Onun elinden çıkacak 15 sn.lik beati 4 yildir saklamaktır Ceyhunu dinlemek. Onu dinlediğim için şanslı uzak olduğum için şansız sayıyorum kendimi. Hep varol CeyCey..

 3. Adamsın abim. Başarılarının devamını dilerim. Ayrıca site yönetimine teşekkürler hem röportaj için hemde benim videoyu yayınladıkları için 🙂

 4. Ceyhun’ u elbette dinlemek her daim guzel, sozleri’ ni guzel kisiligiy’ le aciklamak…

  Bir dinlemek vardir bikmadan…Birde onun sayesinde besteleriy’ le dinlenmek vardir…Yeri gelince o guzel yorumlarin’ dan dolayi kaybolmak…Ayni anda’ da birden kendini bulmaktir biz insanlar olarak…

  Iyi ki varsin Ceyhun’ um..ve hep birlikte var olalim…

  Yuregine saglik..Devamini bekliyoruz 😉

  Sen uzak bende bir o kadar yakinim…Yakinda yine bulusalim…

 5. Pingback: Arabesk gibi – Wabi-sabi gibi

Comments are closed.